HISTORIE

Jakub II. (1685-1688) byl další král
údajně zamilován do tohoto plemene
a je zaznamenáno, že během bouře
na moři dával příkaz: " ZACHRAŇTE PSY !
.... a vévodu z Monmouth !

Plemeno podobné kavalírovi se objevuje
na mnoha obrazech 16.,17.,a 18. století.


Jsou to tzv.malí španělé, kteří byli oblíbeni zejména u šlechty, dámám sedávali na klíně a částečně je tak chránili proti průvanu v chladných domech a v kočárech na cestách.

Angličtí trpasličí španělé (toys spaniels) pocházejí z loveckého španěla,který byl znám ve středověku a z něhož se před čtyřmi sty lety stal společenský pes.

První portrét v Anglii, kde se objevují tito španělé byl namalován roku 1554 Antoniem Moroem. Na obraze je královna Marie Katolická se svým manželem Filipem II. Španělským, malí španělé jim leží u nohou.

Další proslulí malíři jako Tizian, van Dyck, Stubbs, Gainsborough a Reinolds ukazovali podobně malé psy s plochými hlavami a vysoko nasazenýma ušima s lehce prohnutými nosy.

Byli oblíbeni králem Jindřichem VIII. Královnami Alžbětou I.a Marií Stuartovnou, kterou malý černobílý španěl doprovázel na její popravu v roce1587, ukrytý pod její sukní. A jak bylo zaznamenáno, nechtěl svou paní opustit dokonce ani po její smrti: " Pak jeden z popravčích svlékl jeden její podvazek a zahlédl jejího malého psa, který se vplížil pod její šaty a dal se odvléci pouze silou a ještě později nechtěl odejít od jejího mrtvého těla, ale přišel a ležel mezi její hlavou a rameny..."

Chov trpasličích španělů se rozšířil za vlády krále Karla I.(1625-1649)a jeho syna Karla II.(1660-1685), po kterém dostali i jméno.Karel II. je velice miloval a plně se věnoval jejich chovu. Jak bylo zaznamenáno kronikáři, "král si raději hrál se svými psy, než by se zabýval obchodními záležitostmi." Král dokonce rozhodl, že tito španělé smějí na veškerá veřejná místa, včetně sněmovny parlamentu. Je tomu tak i dodnes,kdy kavalíři mají přístup do budovy anglického parlamentu.

V 18.stol. přišli do mody psíci se zkrácenou nosní partií a tak se z původních psů krále Karla chovem vytříbilo a ustálilo dnes uznané plemeno King Charles Spaniel. Tito psíci jsou menší s krátkým nosem a kulatou hlavou.

Původní dlouhonosí španělé téměř vyhynuli. Stejně tak tomu bylo i s barevnými variantami malých španělů. I když červenobílá varianta chovaná v paláci Blenheim si oblibu udržela.Existuje pěkná pověst jak tito psíci přišli k tzv. " korunce" uprostřed hlavy:Vévodkyně z Marlborough měla jako velmi milovaného mazlíčka fenku tohoto plemene, která jí dělala společnost, když její manžel byl ve válce. Když fenka čekala štěňátka, vévodkyně měla zvyk přejíždět jí palcem mezi ušima na bílém místečku na hlavě. Když fena porodila na hlavách narozených štěňat se objevily značky po vévodkyně palci.

Až později vznikl nápad vyšlechtit starodávný typ větších španělů s delšími nosy zpět. Pan Roswell Eldridge, američan z Long Islandu věnoval v rámci Cruftovi výstavy (1926) cenu v hodnotě 25 liber pro nejlepšího psa a fenu toho chovatele, který na výstavu přivede psa podobného královskému španělu ze starých obrazů !

Chovatelé použili King Charlese vyřazené z chovu pro dlouhý nos.Vítězem se stal pes Ferdie of Monham, nar.1923. Pro odlišení od Kingů byli později pojmenováni jako Kavalír King Charles Spanielé

Roku 1928 vznikl v Anglii první klub Kavalírů.

Oficiální rozdělení obou plemen uznal Kennel Club teprve v roce 1945.Od té doby se věnuje více přízně Kavalírům. V současné době se ve Velké Británii ročně narodí 10 - 15 tisíc kavalírů a pouze kolem 350 kingů.

Do Čech byl první pár Kavalírů dovezen v roce 1975 zásluhou paní Semerádové z Prahy.

Obliba Kavalírů u nás stále vzrůstá, je to vidět jak ve výstavních kruzích, tak v počtu lidí, kteří Kavalíra dokážou poznat.

Použitá literatura: M.Čermáková a J.Severová - Cavalier King Charles Spaniel
a J.Cunliffeová, J.Grigláková